Perquimans County Board of Elections

     
OFFICIAL RESULTS
PRESIDENT AND VICE PRESIDENT OF THE UNITED STATES (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Obama/Biden (DEM)
42.64%2,772
McCain/Palin (REP)
56.58%3,678
Barr/Root (LIB)
0.46%30
WRITE-IN
0.32%21
      6,501
STRAIGHT PARTY (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
DEMOCRATIC
56.99%1,797
REPUBLICAN
41.90%1,321
LIBERTARIAN
1.11%35
      3,153
US SENATE (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Kay Hagan (DEM)
43.53%2,771
Elizabeth Dole (REP)
54.42%3,464
Christopher Cole (LIB)
2.01%128
WRITE-IN
0.03%2
      6,365
US HOUSE OF REPRESENTATIVES DISTRICT 1 (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
G.K. Butterfield (DEM)
52.99%3,258
Dean Stephens (REP)
47.01%2,890
      6,148
GOVERNOR (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Bev Perdue (DEM)
54.37%3,437
Pat McCrory (REP)
43.68%2,761
Michael C. Munger (LIB)
1.95%123
      6,321
LIEUTENANT GOVERNOR (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Walter H. Dalton (DEM)
50.84%3,112
Robert Pittenger (REP)
46.74%2,861
Phillip Rhodes (LIB)
2.42%148
      6,121
ATTORNEY GENERAL (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Roy Cooper (DEM)
53.18%3,241
Bob Crumley (REP)
46.82%2,853
      6,094
AUDITOR (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Beth A. Wood (DEM)
51.44%3,113
Leslie Merritt (REP)
48.56%2,939
      6,052
COMMISSIONER OF AGRICULTURE (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Ronnie Ansley (DEM)
47.51%2,894
Steve Troxler (REP)
52.49%3,197
      6,091
COMMISSIONER OF INSURANCE (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Wayne Goodwin (DEM)
53.41%3,270
John Odom (REP)
43.67%2,674
Mark McMains (LIB)
2.91%178
WRITE-IN
0.02%1
      6,123
COMMISSIONER OF LABOR (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Mary Fant Donnan (DEM)
48.30%2,905
Cherie Berry (REP)
51.70%3,110
      6,015
SECRETARY OF STATE (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Elaine F. Marshall (DEM)
52.95%3,217
Jack Sawyer (REP)
47.05%2,858
      6,075
SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
June St. Clair Atkinson (DEM)
52.38%3,162
Richard Morgan (REP)
47.62%2,875
      6,037
TREASURER (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Janet Cowell (DEM)
52.24%3,139
Bill Daughtridge (REP)
47.76%2,870
      6,009
NC STATE SENATE DISTRICT 4 (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Edward (Ed) Jones (DEM)
100.00%4,320
      4,320
NC HOUSE OF REPRESENTATIVES DISTRICT 5 (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Annie Ward Mobley (DEM)
100.00%4,175
      4,175
REGISTER OF DEEDS (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Deborah S. Reed (DEM)
100.00%4,577
      4,577
COUNTY COMMISSIONER (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Mack E. Nixon (DEM)
28.92%1,829
Tommy Lynn Riddick (DEM)
20.38%1,289
Shirley Wiggins (DEM)
24.72%1,563
Sue Weimar (REP)
25.98%1,643
      6,324
SUPREME COURT ASSOCIATE JUSTICE (Edmunds Seat) (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Robert H. (Bob) Edmunds, Jr.
51.18%2,642
Suzanne Reynolds
48.82%2,520
      5,162
COURT OF APPEALS JUDGE (Martin Seat) (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
John C. Martin
100.00%4,247
      4,247
COURT OF APPEALS JUDGE (Wynn Seat) (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Jewel Ann Farlow
43.50%2,134
James A. (Jim) Wynn
56.50%2,772
      4,906
COURT OF APPEALS JUDGE (Tyson Seat) (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Sam J. Ervin, IV
58.01%2,876
Kristin Ruth
41.99%2,082
      4,958
COURT OF APPEALS JUDGE (McCullough Seat) (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Cheri Beasley
58.31%2,894
Doug McCullough
41.69%2,069
      4,963
COURT OF APPEALS JUDGE (Stephens Seat) (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Dan Barrett
39.99%1,979
Linda Stephens
60.01%2,970
      4,949
COURT OF APPEALS JUDGE (Arrowood Seat) (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
John S. Arrowood
36.68%1,790
Robert N. (Bob) Hunter, Jr.
63.32%3,090
      4,880
DISTRICT COURT JUDGE DISTRICT 1 (Barnes Seat) (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Edgar L. Barnes
100.00%4,441
      4,441
DISTRICT COURT JUDGE DISTRICT 1 (Malarney Seat) (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
Amber Davis Malarney
100.00%4,219
      4,219
SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICT SUPERVISOR (Vote For 1)    
7 of 7 Precincts Reporting
    PercentVotes
H. Wayne Hurdle
99.56%4,997
WRITE-IN
0.44%22
      5,019

Not ParticipatingNot ParticipatingCompletely ReportedCompletely ReportedPartially ReportedPartially ReportedHas Not ReportedHas Not Reported
PrecinctStatusBallots CastRegistered VotersVoter Turnout
BELVIDERE48770369.27 %
BETHEL1,9152,71470.56 %
EAST HERTFORD7351,09167.37 %
WEST HERTFORD58687866.74 %
NEW HOPE1,3941,95371.38 %
NICANOR18624376.54 %
PARKVILLE1,3071,80972.25 %